Wernisaż: 29.08.2014 (piątek), godz. 18.00
Czas trwania: 29.08-28.09.2014
Lokalny znaczy tyle, co związany z danym miejscem, rejonem. Mianem „lokalsów” określa się zatem osoby, dla których, z pewnych względów, szczególną wartość stanowi dana dzielnica czy konkretny budynek. Wpływ na tę relację mają najczęściej miejsce zamieszkania czy pracy, jednak nie są to czynniki determinujące...
Wystawa organizowana przez Galerię Miejską „Arsenał” jest efektem wielomiesięcznych, interdyscyplinarnych działań, podejmowanych w ramach projektu LOKALSI. Projekt, o charakterze animacyjnym, realizowany jest przy współpracy z poznańskimi organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem „Jasna Rola”, Fundacją „Animatornia” oraz Jeżycką Fundacją Senioralną.
Inicjatywa skierowana została do mieszkańców stolicy Wielkopolski i odnosi się do kategorii miejsca oraz tożsamości wspólnotowej, a zamierzeniem inicjatorów projektu jest pogłębienie integracji lokalnych społeczności oraz ułatwienie im dostępu do kultury i sztuki. W ramach projektu zawiązały się trzy grupy: Naramowicka, Jeżycka i Arsenałowa, koordynowane przez pracowników Galerii: Annę Czaban i Sylwię Czubałę, Jadwigę Siatkę oraz Magdalenę Popławską. Dwie pierwsze grupy skupiają osoby związane z poszczególnymi dzielnicami Poznania, natomiast ostatnią stanowią bywalcy Arsenału. Uczestnicy projektu są zróżnicowani ze względu na wiek, zainteresowania, światopogląd, umiejętności, a także pod względem narodowościowym. Wszystkich ich łączy idea wspólnego działania!
Punkt wyjścia stanowiły spotkania z różnymi animatorami. Podczas ich trwania członkowie grup, w sposób werbalny i niewerbalny, dzielili się historiami związanymi z Naramowicami, Jeżycami i Arsenałem. Stały się one impulsem do działań artystycznych. Przez cykl trzech spotkań każda z grup pracowała pod okiem innego artysty: Agnieszki Grodzińskiej – Naramowicka, Marka Glinkowskiego – Jeżycka i Łukasza Surowca – Arsenałowa. W każdym przypadku współpraca przebiegła w sposób odmienny.
Efektem działań są zatem realizacje o zróżnicowanym charakterze, powstałe przy zastosowaniu rozmaitych środków wyrazu. Na wystawie będzie można zobaczyć prace Lokalsów, a także wspomnianych artystów. Dużą rolę w przygotowaniach do ekspozycji odegrały spotkania z ekspertami: kuratorem – Sebastianem Cichockim, fotografem – Zdzisławem Orłowskim, właścicielami studia Mode:lina Architekci – Pawłem Garusem i Jerzym Woźniakiem oraz założycielami poznańskiej Galerii „Raczej”.
Istotny element projektu stanowić będzie jego końcowa ewaluacja, powstała na podstawie całorocznych badań. Działania Lokalsów podsumowane zostaną w interesującej publikacji.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz